Резервна копія Windows 10

У цій інструкції покроково описано 5 способів зробити резервну копію Windows 10 як вбудованими засобами, так і за допомогою безкоштовних програм сторонніх розробників. Плюс у тому, як надалі, при виникненні проблем використовувати резервну копію для відновлення Windows 10. Див. Також: Резервна копія драйверів Windows 10

Резервна копія в даному випадку - повний образ Windows 10 з усіма встановленими в даний момент часу програмами, користувачами, настройками і іншим (тобто це не додаткові контрольні точки відновлення Windows 10, що містять в собі лише інформацію про зміни системних файлів). Таким чином, при використанні резервної копії для відновлення комп'ютера або ноутбука, ви отримуєте той стан ОС і програм, яке було на момент створення копії.

Для чого це потрібно? - перш за все для швидкого повернення системи до заздалегідь збереженому станом при необхідності. Відновлення з резервної копії займає куди менше часу, ніж переустановка Windows 10 і настройка системи і пристроїв. Крім цього, це простіше для початківця користувача. Створювати такі образи системи рекомендується відразу після чистої установки і початкового налаштування (установки драйверів пристроїв) - так копія займає менше місця, швидше створюється і застосовується при необхідності. Також може зацікавити: зберігання резервних копій файлів за допомогою історії файлів Windows 10.

Як зробити резервну копію Windows 10 вбудованими засобами ОС

Windows 10 включає в себе кілька можливостей для створення резервних копій системи. Найпростіший для розуміння і використання, при цьому повністю працездатний спосіб - створення образу системи за допомогою функцій резервного копіювання та відновлення панелі управління.

Щоб знайти ці функції, ви можете зайти в Панель управління Windows 10 (Почніть набирати "Панель управління" в поле пошуку на панелі завдань. Після відкриття панелі керування в поле перегляд вгорі праворуч встановіть "Значки") - Історія файлів, а потім в лівому нижньому куті виберіть "Резервна копія образу системи".

Наступні кроки досить прості.

 1. У вікні зліва натисніть "Створення образу системи".
 2. Вкажіть, де ви хочете зберегти образ системи. Це повинен бути або окремий жорсткий диск (зовнішній, окремий фізичний HDD на комп'ютері), або DVD диски, або мережева папка.
 3. Вкажіть, які диски будуть архівовані з резервну копію. За замовчуванням завжди архівуються зарезервований і системний розділ (диск C).
 4. Натисніть "Архивировать" і почекайте завершення процедури. На чистій системі вона займає не дуже багато часу, в межах 20 хвилин.
 5. По завершенні, вам буде запропоновано створити диск відновлення системи. Якщо у вас немає флешки чи диска з Windows 10, а також доступу до інших комп'ютерів з Windows 10, де ви можете швидко зробити його при необхідності, рекомендую створити такий диск. Він стане в нагоді для того, щоб в подальшому використовувати створену резервну копію системи.

От і все. Тепер у вас є резервна копія Windows 10 для відновлення системи.

Відновлення Windows 10 з резервної копії

Відновлення відбувається в середовищі відновлення Windows 10, потрапити в яку можна як з робочої встановленої ОС (в даному випадку буде потрібно бути адміністратором системи), так і з диска відновлення (заздалегідь створеного засобами системи. См. Створення диска відновлення Windows 10) або завантажувальної флешки ( диска) з Windows 10. Опишу кожен варіант.

 • З робочої ОС - зайдіть в Пуск - Параметри. Виберіть пункт "Оновлення і безпеку" - "Відновлення та безпеку". Потім в розділі "Особливі варіанти завантаження" натисніть кнопку "Перезавантажити зараз". Якщо такого розділу немає (що можливо), є другий варіант: вийдіть із системи і на екрані блокування натисніть на кнопку живлення справа внизу. Потім, утримуючи Shift, натисніть пункт "Перезавантаження".
 • З інсталяційного диска або флешки Windows 10 - Завантажити з даного накопичувача, наприклад, за допомогою Boot Menu. У наступному після вибору мови вікні зліва внизу натисніть "Відновлення системи".
 • При завантаженні комп'ютера або ноутбука з диска відновлення відразу відкривається середовище відновлення.

У середовищі відновлення по порядку, щоб вибрати такі пункти "Пошук і усунення несправностей" - "Додаткові параметри" - "Відновлення образу системи".

Якщо система знайде спосіб системи на підключеному жорсткому диску або DVD, вона відразу запропонує виконати відновлення з нього. Також можна вказати спосіб системи вручну.

На другому етапі, в залежності від конфігурації дисків і розділів, вам запропонують або не запропонують вибрати розділи на диску, які будуть перезаписані даними з резервної копії Windows 10. При цьому, якщо ви робили образ тільки диска C і з тих пір не змінювали структури розділів , турбуватися про збереження даних на D і інших дисках не слід.

Після підтвердження операції відновлення системи з образу, почнеться сам процес відновлення. Після закінчення, якщо все пройшло успішно, поставте в БІОС завантаження з жорсткого диска комп'ютера (якщо змінювали), і завантажитеся в Windows 10 в тому стані, в якому вона була збережена в резервної копії.

Створення образу Windows 10 за допомогою DISM.exe

У вашій системі присутня утиліта командного рядка DISM, що дозволяє як створити образ Windows 10, так і виконати відновлення з резервної копії. Також, як і в попередньому випадку, підсумком нижчеописаних кроків буде повна копія ОС і вмісту системного розділу в поточному стані.

Перш за все, для того, щоб зробити резервну копію за допомогою DISM.exe, вам буде потрібно завантажитися в середовищі відновлення Windows 10 (як це зробити описано в попередньому розділі, в описі процесу відновлення), але запустити не "Відновлення образу системи", а пункт "Командний рядок".

У командному рядку введіть по порядку наступні команди (і виконайте наступні дії):

 1. diskpart
 2. list volume (В результаті виконання цієї команди запам'ятайте букву системного диска, в середовищі відновлення вона може бути не C, визначити потрібний диск ви можете за розміром або мітку диска). Там же зверніть увагу на букву диска, куди ви будете зберігати образ.
 3. exit
 4. dism / Capture-Image /ImageFile:D:Win10Image.wim / CaptureDir: E: / Name: "Windows 10"

У вищенаведеної команді диск D: - той, куди зберігається резервна копія системи з ім'ям Win10Image.wim, а сама система розташована на диску E. Після запуску команди вам доведеться деякий час почекати, поки резервна копія не буде готова, в результаті ви побачите повідомлення про тому, що "Операція успішно завершена". Тепер ви можете вийти з середовища відновлення і продовжити користуватися ОС.

Відновлення з образу, створеного в DISM.exe

Використання створеної в DISM.exe резервної копії також відбувається в середовищі відновлення Windows 10 (в командному рядку). При цьому, в залежності від ситуації, коли ви зіткнулися з необхідністю відновити систему, дії можуть трохи відрізнятися. У всіх випадках системний розділ диска попередньо буде відформатований (так що подбайте про збереження даних на ньому).

Перший сценарій - якщо на жорсткому диску збереглася структура розділів (є диск С, розділ, зарезервований системою і, можливо інші розділи). Виконайте в командному рядку наступні команди:

 1. diskpart
 2. list volume - після виконання цієї команди зверніть увагу на літери розділів, де зберігається образ відновлення, розділу "зарезервовано" і його файлову систему (NTFS або FAT32), букву системного розділу.
 3. select volume N - в цій команді N - номер тому, відповідного системного розділу.
 4. format fs = ntfs quick (Розділ форматується).
 5. Якщо є підстави вважати, що завантажувач Windows 10 пошкоджений, то також виконайте команди під пунктами 6-8. Якщо ви просто хочете відкотити стала погано працювати ОС з резервної копії, ці кроки можна пропустити.
 6. select volume M - де M це номер томи "зарезервовано".
 7. format fs = FS quick - де FS - поточна файлова система розділу (FAT32 або NTFS).
 8. assign letter = Z (Присвоюємо букву Z розділу, вона буде потрібно надалі).
 9. exit
 10. dism / apply-image /imagefile:D:Win10Image.wim / index: 1 / ApplyDir: E: - в цій команді образ системи Win10Image.wim знаходиться на розділі D, а системний розділ (куди ми відновлюємо ОС) - E.

Після завершення розгортання резервної копії на системному розділі диска за умови відсутності пошкоджень та змін завантажувача (див. Пункт 5), можна просто вийти з середовища відновлення і завантажитися в відновлену ОС. Якщо ж ви виконували кроки з 6 по 8, то додатково виконайте наступні команди:

 1. bcdboot E: Windows / s Z: - тут E - системний розділ, а Z - розділ "Зарезервовано".
 2. diskpart
 3. select volume M (Номер тому зарезервовано, який ми дізнавалися раніше).
 4. remove letter = Z (Видаляємо букву зарезервованого розділу).
 5. exit

Виходимо з середовища відновлення і перезавантажуємо комп'ютер - Windows 10 повинна завантажитися в раніше збереженому стані. Є і ще варіант: у вас немає розділу з завантажувачем на диску, в такому випадку попередньо створіть його за допомогою diskpart (розміром близько 300 Мб, в FAT32 для UEFI і GPT, в NTFS для MBR і BIOS).

Використання Dism ++ для створення резервної копії та відновлення з неї

Описані вище дії зі створення резервної копії можна виконати простіше: за допомогою графічного інтерфейсу в безкоштовній програмі Dism ++.

Кроки будуть наступними:

 1. У головному вікні програми виберіть Інструменти - Додатково - Бекап системи.
 2. Вкажіть місце збереження образу. Інші параметри міняти не обов'язково.
 3. Дочекайтеся завершення збереження образу системи (може зайняти тривалий проміжок часу).

У підсумку ви отримаєте .wim образ вашої системи з усіма параметрами, користувачами, встановленими програмами.

Надалі відновитися з нього можна за допомогою командного рядка, як описувалося вище або все також використовуючи Dism ++, проте для цього доведеться завантажити її з флешки (або в середовищі відновлення, в будь-якому випадку програма не повинна перебувати на тому ж диску, вміст якого відновлюється) . Це можна зробити так:

 1. Створіть завантажувальну флешку з Windows і на неї ж скопіюйте файл з образом системи і папку з Dism ++.
 2. Завантажити з цієї флешки і натисніть клавіші Shift + F10, відкриється командний рядок. У командному рядку введіть шлях до файлу Dism ++.
 3. При запуску Dism ++ з середовища відновлення буде запущений спрощений варіант вікна програми, де досить буде натиснути "Відновлення" і вказати шлях до файлу образу системи.
 4. Враховуйте, що при відновленні вміст системного розділу буде видалено.

Детальніше про програму, її можливості і де скачати: Налаштування, очищення та відновлення Windows 10 в Dism ++

Macrium Reflect Free - ще одна безкоштовна програма для створення резервних копій системи

Про Macrium Reflect я вже писав у статті про те, як перенести Windows на SSD - відмінна, безкоштовна і порівняно проста програма для резервного копіювання, створення образів жорстких дисків і подібних завдань. Підтримує створення інкрементальних і диференціальних резервних копій, в тому числі автоматично за розкладом.

Відновитися з образу можна як за допомогою самої програми, так і створеної в ній завантажувальної флешки або диска, який створюється в пункті меню "Other Tasks" - "Create Rescue Media". За замовчуванням, накопичувач створюється на базі Windows 10, а файли для нього завантажуються з Інтернету (близько 500 Мб, при цьому завантажити дані пропонується при установці, а створити такий накопичувач - при першому запуску).

У Macrium Reflect присутня значна кількість налаштувань і опцій, але для базового створення резервних копій Windows 10 початківцям користувачем цілком підходять стандартні параметри. Детально про використання Macrium Reflect і де скачати програму в окремій інструкції Резервна копія Windows 10 в Macrium Reflect.

Резервна копія Windows 10 в Aomei Backupper Standard

Ще один варіант створення резервних копій системи - проста безкоштовна програма Aomei Backupper Standard. Її використання, мабуть, для багатьох користувачів виявиться найпростішим варіантом. Якщо вас цікавить більш складний, але і більш просунутий безкоштовний варіант, рекомендую ознайомитися з інструкцією: Резервні копії за допомогою Veeam Agent For Microsoft Windows Free.

Після запуску програми, перейдіть на вкладку "Backup" і виберіть, якого роду резервну копію ви хочете створити. В рамках цієї інструкції це буде образ системи - System Backup (створюється образ розділу з завантажувачем і образ системного розділу диска).

Вкажіть ім'я резервної копії, а також місце збереження образу (в пункті Step 2) - це може бути будь-яка папка, диск або розташування в Інтернеті. Також при бажанні ви можете задати параметри в пункті "Backup Options", але для початківця користувача повністю підійдуть стандартні параметри. Натисніть кнопку "Start Backup" і почекайте, поки процедура створення образу системи не буде завершена.

Відновити комп'ютер до збереженого стану ви надалі можете прямо з інтерфейсу програми, але краще попередньо створити завантажувальний диск або флешку з Aomei Backupper, щоб в разі проблем з запуском ОС можна було завантажитися з них і відновити систему з наявного образу. Створення такого накопичувача виконується за допомогою пункту програми "Utilities" - "Create Bootable Media" (при цьому накопичувач можна створити як на базі WinPE, так і Linux).

При завантаженні з завантажувального USB або CD Aomei Backupper Standard, ви побачите звичайне вікно програми. На вкладці "Restore" в пункті "Path" вкажіть шлях до збереженої резервної копії (якщо розташування не визначились автоматично), виберіть її в списку і натисніть "Next".

Переконайтеся, що відновлення Windows 10 буде вироблено в потрібні розташування і натисніть кнопку "Start Restore" для початку застосування резервної копії системи.

Завантажити безкоштовно Aomei Backupper Standard ви можете з офіційної сторінки //www.backup-utility.com/ (Фільтр SmartScreen в Microsoft Edge чомусь блокує програму при завантаженні. Virustotal.com не вказує виявлення чогось шкідливого.)

Створення повного образу системи Windows 10 - відео

додаткова інформація

Це далеко не всі способи створення образів і резервних копій системи. Є безліч програм, що дозволяють зробити це, наприклад, багатьом відомі продукти Acronis. Є інструменти командного рядка, такі як imagex.exe (а ось recimg зник в Windows 10), але думаю, в рамках цієї статті вище описано вже досить варіантів.

До речі, не забувайте, що в Windows 10 є присутнім "вбудований" образ відновлення, що дозволяє автоматично виконати переустановку системи (в Параметри - Оновлення та безпека - Відновлення або в середовищі відновлення), докладніше про це і не тільки в статті Відновлення Windows 10.

Дивіться відео: Резервная копия Windows 10 (March 2020).