Що таке SSD накопичувач (твердотільний жорсткий диск) і що про нього слід знати

Твердотільний жорсткий диск або SSD накопичувач - це дуже швидкий варіант жорсткого диска для Вашого комп'ютера. Від себе зауважу, що поки не попрацюєш за комп'ютером, де в якості основного (а краще - єдиного) жорсткого диска встановлений SSD, не зрозумієш, що ховається за цим "швидкий", дуже вражає. У цій статті досить детально, але в термінах початківця користувача поговоримо про те, що таке твердотільний жорсткий диск SSD і чи потрібен він Вам. Див. Також: П'ять речей, які не слід робити з SSD, щоб продовжити їх термін життя

В останні роки SSD диски стають все більш доступними і дешевими. Однак, поки вони все одно залишаються дорожче традиційних жорстких дисків HDD. Отже, що ж таке SSD, які переваги його використання, в чому відрізнятиметься робота з SSD від HDD?

Що таке твердотільний жорсткий диск?

Взагалі, технологія твердотільних жорстких дисків досить стара. SSD присутні на ринку в різних формах вже протягом декількох десятків років. Найперші з них ґрунтувалися на пам'яті RAM і використовувалися тільки в найдорожчих корпоративних і супер-комп'ютерах. У 90-ті роки з'явилися SSD, засновані на флеш-пам'яті, проте їх ціна не дозволяла вийти на споживчий ринок, тому ці диски були знайомі переважно фахівцям-компьютерщикам в США. Протягом 2000-х років ціна на флеш-пам'ять продовжувала падати і до кінця десятиліття твердотільні диски SSD стали з'являтися в звичайних персональних комп'ютерах.

Твердотільний диск Intel

Що саме являє собою твердотільний диск SSD? Спочатку про те, що таке звичайний жорсткий диск. HDD - це, якщо просто, набір металевих дисків, покритих феромагнетиком, які обертаються на шпинделі. Інформація може бути записана на намагнічену поверхню цих дисків за допомогою маленької механічної головки. Дані зберігаються шляхом зміни полярності магнітних елементів на дисків. Насправді, все трохи складніше, але цих відомостей має бути достатньо, щоб зрозуміти, що запис і читання на жорсткі диски не дуже відрізняється від відтворення платівок. Коли Вам потрібно щось записати на HDD, диски обертаються, головка рухається, вишукуючи потрібне розташування, а дані записуються або читаються.

Твердотільний диск OCZ Vector

Твердотільні жорсткі диски SSD, навпаки, не мають рухомих частин. Таким чином, вони в більшій мірі схожі на всім відомі флешки, ніж на звичайні жорсткі диски або програвачі платівок. Велика частина дисків SSD використовують для зберігання пам'ять NAND - тип енергонезалежної пам'яті, яка не вимагає електрику для збереження даних (на відміну, наприклад, від оперативної пам'яті RAM на вашому комп'ютері). Пам'ять NAND, крім іншого, забезпечує значний приріст в швидкості в порівнянні з механічними жорсткими дисками, хоча б тому, що не потрібно час на пересування головки і обертання диска.

Порівняння SSD і звичайних жорстких дисків

Отже, тепер, коли ми трохи познайомилися з тим, що таке твердотільні диски SSD, непогано б дізнатися, чим вони краще або гірше звичайних жорстких дисків. Наведу кілька ключових відмінностей.

Час розкрутки шпинделя: дана характеристика існує для жорстких дисків - наприклад, коли ви будите комп'ютер від сну, ви можете почути клацання і звук розкручування, що триває секунду-дві. У SSD час розкрутки відсутня.

Час доступу до даних і затримки: в цьому плані швидкість SSD відрізняється від звичайних жорстких дисків приблизно в 100 разів не на користь останніх. У зв'язку з тим, що пропускається етап механічного пошуку потрібних місць на диску і їх зчитування, доступ до даних на SSD майже миттєвий.

Шум: SSD не видані звуків. Як може шуміти звичайний жорсткий диск, Ви, напевно, знаєте.

Надійність: вихід з ладу переважної більшості жорстких дисків є наслідком механічного пошкодження. В якийсь момент, після декількох тисяч годин напрацювання, механічні частини жорсткого диска просто зношуються. При цьому, якщо говорити про час життя, жорсткі диски виграють, а обмеження на кількість циклів перезапису в них відсутні.

SSD диск Samsung

У свою чергу, твердотільні диски мають обмежене число циклів запису. Більшість критиків SSD найчастіше відзначають саме цей фактор. У реальності, при звичайному використанні комп'ютера звичайним користувачем досягти цих меж буде нелегко. У продажу є жорсткі диски SSD з гарантійним терміном служби 3 і 5 років, який вони, як правило, переживають, а раптова відмова SSD - це швидше виняток, ніж правило, просто з-за цього чомусь більше шуму. До нас в майстерню, наприклад, в 30-40 разів частіше звертаються саме з зіпсованими HDD, а не SSD. Більш того, якщо вихід з ладу жорсткого диска раптовий і означає, що пора шукати когось, хто дістане з нього дані, то з SSD це відбувається дещо інакше і ви заздалегідь будете знати, що незабаром його потрібно буде міняти - він саме "старіє", а не різко вмирає, частина блоків стають доступними тільки для читання, а система Вас попереджає про стан SSD.

Енергоспоживання: твердотільні диски споживають на 40-60% менше енергії, ніж звичайні HDD. Це дозволяє, наприклад, помітно збільшити термін автономної роботи ноутбука від акумулятора при використанні SSD.

Ціна: SSD коштують дорожче ніж звичайні жорсткі диски в перерахунку на гігабайт. Однак, вони стали значно дешевше, ніж ще 3-4 роки тому і вже цілком доступні. Середня ціна дисків SSD коливається в районі близько 1 долара за гігабайт (серпень 2013).

Робота з твердотілим диском SSD

Як користувач, єдина відмінність, що ви побачите при роботі за комп'ютером, використання операційної системи, запуску програм - це значне збільшення швидкості. Однак, в тому, що стосується продовження терміну служби SSD, вам доведеться слідувати декільком важливим правилам.

Чи не дефрагментируйте SSD. Дефрагментація абсолютно марна для твердотільного диск і зменшує час його роботи. Дефрагментація являє собою спосіб перенести фізично в одне місце фрагменти файлів, які містяться в різних частинах жорсткого диска, що зменшує час, необхідний на механічні дії по їх пошуку. У твердотільних дисках це неактуально, так як вони не мають рухомих частин, а час пошуку інформації на них прагне до нуля. За замовчуванням, в Windows 7 дефрагментація для SSD відключена.

Вимкніть служби індексування. Якщо у Вашій операційній системі використовується будь-яка служба індексування файлів для більш швидкого їх пошуку (в Windows використовується), вимкніть її. Швидкість читання і пошуку інформації достатня для того, щоб обходитися без індексного файлу.

Ваша операційна система повинна підтримувати TRIM. Команда TRIM дозволяє операційній системі взаємодіяти з вашим SSD і повідомляти йому, які блоки більше не використовуються і їх можна очистити. Без підтримки цієї команди, продуктивність вашого SSD буде швидко зменшуватися. На даний момент TRIM підтримується в Windows 7, Windows 8, Mac OS X 10.6.6 і вище, а також в Linux з ядром 2.6.33 і вище. У Windows XP підтримка TRIM відсутня, хоча й існують способи її реалізувати. У будь-якому випадку, краще використовувати сучасну операційну систему з SSD.

Не потрібно заповнювати SSD повністю. Прочитайте специфікації вашого твердотільного диска. Більшість виробників рекомендують залишати вільними 10-20% його ємності. Це вільне місце повинно залишатися для використання службових алгоритмів, подовжує термін служби SSD, розподіляючи дані в NAND пам'яті для рівномірного зносу і більш високої продуктивності.

Зберігайте дані на окремому жорсткому диску. Незважаючи на зниження ціни SSD, немає сенсу зберігати медіа файли та інші дані на SSD. Такі речі як фільми, музика або картинки краще зберігати на окремому жорсткому диску, цих файлів не потрібні високі швидкості доступу, а HDD все-таки дешевше. Це дозволить продовжити життя SSD.

Поставте більше оперативної пам'яті RAM. На сьогоднішній день пам'ять RAM дуже дешева. Чим більше оперативної пам'яті встановлено на вашому комп'ютері, тим рідше операційна система буде звертатися до SSD за файлом підкачки. Це помітно продовжує життя SSD.

Чи потрібен Вам диск SSD?

Вирішувати вам. Якщо велика частина з перерахованих нижче пунктів Вам підходить і ви готові викласти кілька тисяч рублів, то беріть гроші і в магазин:

  • Ви хочете, щоб комп'ютер включався за секунди. При використанні SSD час від натискання кнопки живлення до відкриття вікна браузера мінімально, навіть за умови наявності сторонніх програм в автозавантаження.
  • Ви хочете, щоб ігри та програми запускалися швидше. З SSD, запускаючи фотошоп, не встигаєш побачити на заставці його авторів, а швидкість завантаження карт в масштабних іграх збільшується в 10 і більше разів.
  • Ви хочете більше тихий і менш ненажерливий комп'ютер.
  • Ви готові заплатити дорожче за мегабайт, але отримати більш високу швидкість. Незважаючи на зниження ціни на SSD, вони все одно в рази дорожче звичайних жорстких дисків в перерахунку на гігабайт.

Якщо велика частина з перерахованого - про вас, то вперед за SSD!

Дивіться відео: Перенос Windows с HDD на SSD диск. Установка и настройка ssd диска (Лютого 2020).