Програми для очищення реєстру: хороший спосіб прискорити комп'ютер?

Коли я писав про безкоштовну програму CCleaner, а також в деяких інших матеріалах на цьому сайті, я вже говорив про те, що очищення реєстру Windows не приведе до прискорення ПК.

У кращому випадку, ви втратите час, в гіршому - зіткнетеся зі збоями, через те що програма видалила ті ключі реєстру, які видаляти не слід. Більш того, якщо ПО для очищення реєстру працює в режимі "завжди включено і завантажується разом з операційною системою", то воно, скоріше, призведе до більш повільної роботи комп'ютера.

Міфи про програми для очищення реєстру Windows

Програми для очищення реєстру - це не якась чарівна кнопка, яка призводить до прискорення роботи вашого комп'ютера, в чому вас намагаються переконати розробники.

Реєстр Windows являє собою велику за обсягом базу даних налаштувань - як для самої операційної системи, так і для програм, які Ви встановлюєте. Наприклад, при установці будь-якого програмного забезпечення, з великою часткою ймовірності, програмою установки в реєстр будуть записані певні його налаштування. Windows також може створити певні записи в реєстрі для конкретного програмного забезпечення, наприклад, якщо якийсь тип файлів асоціюється за замовчуванням з даною програмою, то це записується в реєстрі.

При видаленні додатка, є ймовірність того, що створені на етапі установки записи в реєстрі, залишаться там недоторканими доти, поки ви не перевстановіть Windows, що не справите відновлення комп'ютері, не скористалися програмою для очищення реєстру, або ж не видалите їх вручну.

Будь-який додаток для очищення реєстру сканує його в пошуках записів, що містять застарілі дані для подальшого їх видалення. При цьому, в рекламі і описах таких програм вас переконують в тому, що це сприятливо позначиться на швидкодії вашого комп'ютера (не варто забувати, що багато хто з цих програм поширюються на платній основі).

Зазвичай ви можете зустріти таку інформацію про програми для очищення реєстру:

  • Вони виправляють "помилки реєстру", які можуть викликати системні збої або синій екран смерті Windows.
  • У вашому реєстрі багато сміття, який гальмує комп'ютер.
  • Очищення реєстру виправляє пошкоджені записи реєстру Windows.

Інформація про очищення реєстру на одному сайті

Якщо ви почитаєте опису до таких програм, як, наприклад Registry Booster 2013, в яких описані жахи, які загрожують вашій системі в разі, якщо не користуватися програмою очищення реєстру, то цілком ймовірно, що це може схилити вас до покупки такої програми.

Є і безкоштовні продукти для тих же цілей - Wise Registry Cleaner, RegCleaner, CCleaner, який вже згадувався, і інші.

Як би там не було, якщо Windows стає нестабільною, синій екран смерті - це те, що часто доводиться бачити, не варто турбуватися про помилки в реєстрі - причини цього зовсім інші і очищення реєстру тут не допоможе. Якщо ж реєстр Windows дійсно пошкоджений, то і тут цей тип програм не зможе нічого зробити, як мінімум, потрібно скористатися відновленням системи для вирішення проблем. Залишаються ж після видалення різного програмного забезпечення запису в реєстрі не завдають ніякої шкоди вашому комп'ютеру і, більш того, не уповільнюють його роботу. І це не моя особиста думка, в мережі можна знайти безліч незалежних тестів, які підтверджують цю інформацію, наприклад тут: Наскільки ефективна очистка реєстру Windows

Реальний стан справ

Насправді, записи в реєстрі не позначаються на швидкодії вашого комп'ютера. Видалення кількох тисяч ключів реєстру не позначається на тому, як довго завантажується ваш комп'ютер або з якою швидкістю він працює.

Це не відноситься до програм в автозавантаження Windows, які теж можуть запускатися відповідно до записів в реєстрі, і які дійсно гальмують швидкість роботи комп'ютера, але видалення їх з автозавантаження зазвичай відбувається не за допомогою ПО, про який йде мова в цій статті.

Як же прискорити комп'ютер з Windows?

Я вже писав про те, чому комп'ютер гальмує, про те, як очистити програми з автозавантаження і про деякі інші речі, пов'язані з оптимізацією роботи Windows. Не сумніваюся, що напишу і ще не один матеріал, пов'язаний з налаштуванням і роботою в Windows для забезпечення оптимального швидкодії. Якщо ж коротко, то основна, що я рекомендую: стежити за тим, що встановлюєте, не тримати в автозавантаженні безліч різних програм для "оновлення драйверів", "перевірки флешки на віруси", "прискорення роботи" та іншого - так як в дійсності 90 % цих програм заважає нормальній роботі, а не навпаки. (Це не стосується антивіруса - але, знову ж таки, антивірус повинен бути в одному екземплярі, додаткові окремі утиліти для перевірки флешок і іншого - це зайве).